Kultúra

Starí Kysučania na strašidlá verili

14.09.2017 napísal dš

verili

Naši kysuckí predkovia žili v minulosti v odľahlých horských pľacoch, samotách a samozrejme nie všetky prírodné úkazy si dokázali vysvetliť. A preto verili na nadprirodzené bytosti. Medzi tie kysucké patrili svetlonosi, nočnice, víly, sotony i bosorky. Všetky strašidlá boli súčasťou príbehov v kysuckých povestiach, rozprávkach i legendách. Ľudia si ich rozprávali počas zimy popri iných činnostiach ako bolo páranie peria či pradenie. Teda povesti sa rozširovali najskôr ústnym podaním. Každý rozprávač niečo primyslel a vymyslel a výsledkom bolo viacero verzií pôvodného príbehu. Povesti sa vždy viazali ku konkrétnemu územiu a využívajú v texte miestne názvy. Nevyhýbajú sa ani nárečovým výrazom. Každý z čitateľov sa môže prejsť po miestach opisovaných v povestiach a hľadať stopy, ktoré vyvrátia alebo potvrdia pravdivosť príbehu.

Na stretnutí s klientami CSS Fantázia v Hornom Vadičove sme pomocou prezentácie a čítania ukážok prešli aj niekoľkými miestami kysuckej povesťovej mapy. Prvým miestom bola Povina – Tatárovce. Tu sa zamiloval Tatár do krásnej Slovenky a zostal bývať v tejto kysuckej dedinke a jednej jej časti zanechal pomenovanie. Ďalším miestom, ktoré knihovníčky spolu s klientami navštívili bol prameň rieky Kysuce. Kysučania sa nie vždy nazývali Kysučanmi. Pomenovanie získali po deve, čo sa nakoniec stala riekou.

O Rochovici sa v minulosti popísalo veľa v súvislosti s údajnými pokladmi. Legenda sa potvrdila a nedávno bol na Rochovici skutočne objavený poklad. Dávno tu bol  totiž vybudovaný dočasný hrádok, kam sa ľudia schovávali v čase nebezpečenstva. Podobné refúgium bolo aj na Ľadonhore. Táto tajomná hora, najvyššia v okolí, v pohanskej i kresťanskej tradícii bola vždy vnímaná ako miesto najbližšie k nebu.

Pri prechádzke tajomnými miestami sme neobišli ani Kysucké Nové Mesto. V legende sa spomínajú podzemné chodby, ktoré vraj mali viesť popod celé mesto. Pri výskume sa však našla len jediná, vedúca od bývalej fary ku Kostolu sv. Jakuba.

September je venovaný Dňom európskeho kultúrneho dedičstva. V záujme každého národa je chrániť a zachovávať ho pre budúce generácie. Povesti , legendy a rozprávky sú našim kultúrnych dedičstvom a záujmom spoločnosti je kultúrne dedičstvo chrániť a zachovávať pre budúce generácie.

Druhé podujatie sa uskutočnilo so seniormi zo ZpS a DSS na Štúrovej ulici v zasadačke mestskej knižnice.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

25.11.2017 napísal dš

cim

O domácich zvieratkách a zodpovednosti za ne

Novembrové úspešné podujatie na tému povolaní prebehlo pod názvom Zverolekárka. Ako samotný názov napomína, čerešničkou na torte bola zverolekárka MVDr. Zuzana Bobáková.

Čítať ďalej…

24.11.2017 napísal dš

ilustr

Nakuknutie do tvorby ilustrátorov detských kníh

Dvere do tvorby detských ilustrátorov nám pootvorila Alžbeta Božeková, študentka 3. ročníka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Čítať ďalej…

23.11.2017 napísal dš

stras

Keď v knižnici straší

Dňa 27.10. sa z priestorov knižnice v Kysuckom Novom Meste ozýval obludný rev, zavýjanie a kvílenie .Že na túto kultúrnu inštitúciu trochu netradičné?

Čítať ďalej…

21.11.2017 napísal dš

podujatia

Podujatia v meste

Prinášame vám zoznam podujatí konaných v meste do konca mesiaca november.

Čítať ďalej…

20.11.2017 napísal dš

zalozka

Záložka do knihy spája školy

Mesiac október sa niesol v znamení rôznych aktivít v rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc. Naši žiaci Suľkováci na druhom stupni sa zapojili do výmenného literárno-výtvarného projektu Záložka do knihy spája školy.

Čítať ďalej…

18.11.2017 napísal dš

LEBO

Legománia v MŠ

Dňa 4.11.2017 bol vyhlásený Deň materských škôl, a preto už po druhýkrát kolektív MŠ Litovelská pozval kamarátov z druhých MŠ na podujatie s názvom Legománia.

Čítať ďalej…

16.11.2017 napísal dš

starkym

Venované dedkovi a babke

Jesenné lístie sa mení na krásnu paletu farieb. Strieborné nitky babieho leta poletujú nad nami. Blíži sa najkrajšie obdobie v roku a preto viac ako iné dni máme v úcte našich starkých.

Čítať ďalej…

10.11.2017 napísal dš

ms

Podujatia v MŠ Litovelská

Do škôlky zavítali starí rodičia detí i známy hudobník Zahrajko.

Čítať ďalej…

08.11.2017 napísal dš

rodicia

Starí rodičia a vnuci

S októbrom a príchodom jesene je už neodmysliteľne spojený Mesiac úcty k starším.

Čítať ďalej…