Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Kultúra

Starí Kysučania na strašidlá verili

14.09.2017 napísal dš

verili

Naši kysuckí predkovia žili v minulosti v odľahlých horských pľacoch, samotách a samozrejme nie všetky prírodné úkazy si dokázali vysvetliť. A preto verili na nadprirodzené bytosti. Medzi tie kysucké patrili svetlonosi, nočnice, víly, sotony i bosorky. Všetky strašidlá boli súčasťou príbehov v kysuckých povestiach, rozprávkach i legendách. Ľudia si ich rozprávali počas zimy popri iných činnostiach ako bolo páranie peria či pradenie. Teda povesti sa rozširovali najskôr ústnym podaním. Každý rozprávač niečo primyslel a vymyslel a výsledkom bolo viacero verzií pôvodného príbehu. Povesti sa vždy viazali ku konkrétnemu územiu a využívajú v texte miestne názvy. Nevyhýbajú sa ani nárečovým výrazom. Každý z čitateľov sa môže prejsť po miestach opisovaných v povestiach a hľadať stopy, ktoré vyvrátia alebo potvrdia pravdivosť príbehu.

Na stretnutí s klientami CSS Fantázia v Hornom Vadičove sme pomocou prezentácie a čítania ukážok prešli aj niekoľkými miestami kysuckej povesťovej mapy. Prvým miestom bola Povina – Tatárovce. Tu sa zamiloval Tatár do krásnej Slovenky a zostal bývať v tejto kysuckej dedinke a jednej jej časti zanechal pomenovanie. Ďalším miestom, ktoré knihovníčky spolu s klientami navštívili bol prameň rieky Kysuce. Kysučania sa nie vždy nazývali Kysučanmi. Pomenovanie získali po deve, čo sa nakoniec stala riekou.

O Rochovici sa v minulosti popísalo veľa v súvislosti s údajnými pokladmi. Legenda sa potvrdila a nedávno bol na Rochovici skutočne objavený poklad. Dávno tu bol  totiž vybudovaný dočasný hrádok, kam sa ľudia schovávali v čase nebezpečenstva. Podobné refúgium bolo aj na Ľadonhore. Táto tajomná hora, najvyššia v okolí, v pohanskej i kresťanskej tradícii bola vždy vnímaná ako miesto najbližšie k nebu.

Pri prechádzke tajomnými miestami sme neobišli ani Kysucké Nové Mesto. V legende sa spomínajú podzemné chodby, ktoré vraj mali viesť popod celé mesto. Pri výskume sa však našla len jediná, vedúca od bývalej fary ku Kostolu sv. Jakuba.

September je venovaný Dňom európskeho kultúrneho dedičstva. V záujme každého národa je chrániť a zachovávať ho pre budúce generácie. Povesti , legendy a rozprávky sú našim kultúrnych dedičstvom a záujmom spoločnosti je kultúrne dedičstvo chrániť a zachovávať pre budúce generácie.

Druhé podujatie sa uskutočnilo so seniormi zo ZpS a DSS na Štúrovej ulici v zasadačke mestskej knižnice.

J. Hrubá

Späť

Najnovšie

21.09.2017 napísal dš

ohnom

Ohňom a kladivom

Pozvánka na podujatie o kováčskom remesle do Skanzenu v Starej Bystrici Vychylovke, ktoré sa koná 24.9. 2017.

Čítať ďalej…

19.09.2017 napísal dš

dss

Seniori súťažili

Seniori z domova sociálnych služieb súťažili v krížovkárskej súťaži i v hre Piati proti piatim.

Čítať ďalej…

18.09.2017 napísal dš

Spomienka na leto

Centrum voľného času Kysucké Nové Mesto po 15. krát organizovalo letný tábor so zameraním na cykloturistiku. Od 5. do 12. júla 2017 sa pre 16 detí stala prechodným domovom malebná dedinka Mošovce vo Veľkej Fatre.

Čítať ďalej…

16.09.2017 napísal dš

piesen

Ide pieseň dokola okolo stola

Augustové dopoludnie 30. 8. 2017 sme strávili spolu s našimi starkými príjemným posedením v záhrade.

Čítať ďalej…

14.09.2017 napísal dš

verili

Starí Kysučania na strašidlá verili

Naši kysuckí predkovia žili v minulosti v odľahlých horských pľacoch, samotách a samozrejme nie všetky prírodné úkazy si dokázali vysvetliť. A preto verili na nadprirodzené bytosti.

Čítať ďalej…

12.09.2017 napísal dš

Na Dňoch Dubia i Jedľovina a Magurzanie

Folklórny súbor Jedľovina a Regionálny folklórny spolok Magurzanie vystúpia dňa 15.9. 2017 na Dňoch Dubia.

Čítať ďalej…

09.09.2017 napísal dš

den

Zmrzlinový deň seniorov

Seniori zo Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste prijali pozvanie zúčastniť sa zmrzlinového dňa v príjemnom prostredí Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb Park v Čadci.

Čítať ďalej…

08.09.2017 napísal dš

hasici

Medzinárodná výstava a muzikálové predstavenie

Medzinárodná výstava a muzikálové predstavenie sú podujatia pripravené pre vás na najbližšie dni.

Čítať ďalej…

07.09.2017 napísal dš

Kuchyňa starých materí - Kapustová nedeľa v skanzene

Ako chutia jedlá z kapusty pripravené priamo v objektoch na dobových peciach v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica, to môžete zistiť v nedeľu 10. septembra 2017, kedy bude počas celého dňa rozvoniavať kapusta, z ktorej sa budú pripravovať rôzne jedlá.

Čítať ďalej…

06.09.2017 napísal dš

knihy

Kto sú Libuša a Olívia?

O osude hrdinky Libuši a ženských tajomstvách sa dozviete v dvanástom knižnom titule, ktorý Márii Ďuranovej vyšiel vo vydavateľstve Brána.

Čítať ďalej…