Spravodajstvo

Dva projekty pod jednou strechou

10.03.2016 napísal dš

projekty

V roku 2015 vyzbierala mestská knižnica za členské poplatky a poplatky za služby pekné okrúhle číslo kultúrnych poukazov - 800 ks. Získané finančné prostriedky vďaka dotácii z Ministerstva kultúry SR Kultúrne poukazy 2015 bolo potrebné využiť do konca roka, neváhali sme preto zrealizovať dlhodobú myšlienku vybudovania relaxačno-čitateľskej zóny v oddelení literatúry pre deti a mládež. Zakúpili sme dve čalunené lavice a prezentačný stojan. Malí čitatelia si tak môžu v relaxačno-čitateľskom kútiku prezerať knihy, čítať si so svojimi kamarátmi či hrať spoločenské hry, ktoré sú tu k dispozícii. Spoločenské hry knižnica získala darom od obyvateľov mesta. V prezentačnom stojane sú sprístupnené najnovšie knihy z fondu pre rôzne vekové kategórie, a tak si každý návštevník môže vybrať nový titul a v relaxačno-čitateľskom kútiku sa rozhodnúť, či si ho vezme domov. Oddelenie literatúry pre deti a mládež je prístupné pre všetky deti do 15 rokov, aj tie, ktoré nie sú registrovanými čitateľmi, napr. ak je nepriaznivé počasie a čakajú na autobus alebo hodinu v ZUŠ. Neregistrovaní čitatelia môžu využívať práve túto relaxačno-čitateľskú zónu.

Zóna bude tiež slúžiť pri realizácii podujatí podporujúcich čítanie detí.

 

Na záver tohto projektu chcem pripomenúť, že kultúrne poukazy môžete aj tento rok v knižnici využívať na úhradu členského a služieb.

 

Mestská knižnica sprístupňuje svojim používateľom online katalóg na vlastnej webovej stránke. Cieľom projektu Brána do sveta informácií bolo zvýšenie kvality služieb knižnice zdieľaním katalogizačných záznamov v súbornou katalógu InfoGate. Takto sa k informáciám o našom fonde dostanú nielen pravidelní používatelia knižnice a nášho online katalógu, ale aj širšia verejnosť či iné knižnice, realizujúce medziknižničnú výpožičnú službu.

Predmetom realizácie nášho projektu bolo okrem zakúpenia aplikácie KIS Clavius tiež zakúpenie nového PC a pultu vhodného pre jednoduchý prístup používateľov k zdrojom. Na tomto zariadení je sprístupnený okrem katalógu InfoGate tiež online katalóg mestskej knižnice, portál Slovenská knižnica, elektronický informačný zdroj EBSCO, ale aj regionálnej zdroje informácií.

Týmto projektom sme vytvorili jednoduchý prístupový bod k širokému spektru informácií a zároveň sprístupnili informácie o našom fonde cez súborný katalóg čitateľom a knižníciam z celého Slovenska.

Čo to znamená pre našich čitateľov a používateľov?

Na jednom mieste návštevníci knižnice získajú informácie cez online katalóg o našom fonde tak ako doteraz. Zároveň sa však môžu online prihlásiť na portál súborného katalógu slovneských knižníc InfoGate www.infogate.sk a získať informácie o lokácii a statuse potrebných kníh v iných knižniciach. Portál Slovenská knižnica, ktorý sprístupňuje fondy najväčších knižníc na Slovensku a ktorý je prístupný cez novovytvorený prístupový bod vďaka projektu Brána do sveta informácií, tiež ponúka používateľovi možnosť zistiť informácie o lokácií a statuse požadovaných kníh a článkov.

Zároveň na tomto mieste používatelia môžu využiť prístup do fulltextovej databázy EBSCO a vyhľadať si články v rôznych jazykoch na rôzne odborné témy. Aby naši návštevníci knižnice dostali od nás komplexný a bohatý balík informácií, vytvorili sme v roku 2015 zoznam voľne prístupných elektronických informačných zdrojov kníh, archívnych, muzeálnych a galerijných predmetov. Tu sa nachádzajú aj rýchle odkazy na tieto stránky. Neustále budujeme na našej webovej stránke súbor regionálnych informácií, ktorý je už čiastočne sprístupnený.

Pri prístupovom bode sú dostupné návody na použitie katalógov a databáz. Pre všetkých záujemcov sú k dispozícii knihovníčky, ktoré radi poradia a odpovedia na otázky. Projekt bol tiež realizovaný vďaka dotácii z Ministerstva kultúry SR.

Samozrejme, že stránky sú prístupné aj z pohodlia vášho domova:

súborný katalóg InfoGate: www.infogate.sk

online katalóg MsK KNM: www.opac.kysuckenovemesto.sk

portál Slovenská knižnica: www.kis3g.sk

zoznam voľne prístupnych zdrojov: www.kniznica.kysuckenovemesto.sk/sluzby/eiz.html

regionálne informácie: www.kysuckenovemesto.sk

Späť

Najnovšie

22.02.2018 napísal dš

stretnutei

Petičný výbor vyhodnocoval harmonogram prác

V pondelok 12. februára preto navštívil mestský úrad v KNM riaditeľ sekcie cestnej dopravy a komunikácií Peter Varga, MBA, MSc. a vedúci oddelenia investičnej prípravy diaľnic Ing. Tomáš Pollák. Stretnutia sa zúčastnili tiež zástupcovia petičného výboru Ľubomír Jánoška, Ján Hartel, Jozef Grapa, Matej Fabšík a Anna Mičianová.

Čítať ďalej…

19.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ na Ulici 9. mája

Čas fašiangový sa pomaly kráti a už tradične každý rok v tomto období organizujeme v MŠ Kamence karneval.

Čítať ďalej…

18.02.2018 napísal dš

karneval

Karneval v MŠ Litovelská

Je už peknou tradíciou v materskej škole Litovelská každoročne realizovať fašiangový karneval pre deti. Tak tomu bolo aj 6.2. 2018 dopoludnia.

Čítať ďalej…

16.02.2018 napísal dš

dc

Výročná členská schôdza Denného centra Klub 75

Seniori Denného centra Klub 75 dňa 31.1. 2018 na Výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala v dome kultúry v Kysuckom Novom Meste, bilancovali svoje aktivity za rok 2017.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

2

Komu môžete darovať 2 percenta z daní v KNM?

Vaše dane môžu pomôcť! Darujte 2 % zo svojich daní pre občianske združenia v našom meste a podporte ich činnosť na poli kultúry,vzdelávania, športu, umenia či sociálnej práce.

Čítať ďalej…

15.02.2018 napísal dš

testovanie

Testovanie 5

Dňa 22.11. 2017 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl. Vedomosti sa overovali z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.

Čítať ďalej…

12.02.2018 napísal dš

ms kom

Zimné radosti a športy so Snehuľkou a Snehuľkom

Aj keď sneh prišiel neskoro a iba na chvíľu, deti z Materskej školy na Komenského ulici a z Budatínskej Lehoty sa veľmi potešili.

Čítať ďalej…

10.02.2018 napísal dš

tabo

Na letný tábor môžete myslieť už dnes

Centrum voľného času v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov organizuje letné tábory pri mori. Je to skvelá príležitosť skĺbiť zábavu s poznávaním nových krajín a ich kultúr.

Čítať ďalej…

08.02.2018 napísal dš

yc

Novinka pre mladých

Mládežnícky parlament býva zakladaný aktívnymi mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť respektíve ho istým pričinením formovať.

Čítať ďalej…

06.02.2018 napísal dš

zima

Zimný športový deň v škôlke

Pani Zima nadelila dostatok snehu, a tak sa pani učiteľky v MŠ Litovelská 605/9 v Kysuckom Novom Meste rozhodli, že pripravia pre deti zimný športový deň s názvom "Zimné kráľovstvo".

Čítať ďalej…