Spravodajstvo

OFFLINE-ONLIFE

12.09.2017 napísal dš

sytev

V dňoch 26.8.2017 až 3.9.2017 sa v priestoroch Penziónu Centrál v Oščadnici v rámci programu Erasmus+ uskutočnil medzinárodný projekt "OFFLINE-ONLIFE". Zorganizovala ho skupina piatich mladých ľudí vo veku 18 – 21 rokov zo Žiliny a okolia a občianske združenie SYTEV z KNM. Išlo o mládežnícku výmenu, ktorej sa zúčastnilo dovedna 26 účastníkov z 5 európskych krajín - Slovenska, Poľska, Chorvátska, Talianska a Španielska. Cieľom celého projektu, ako naznačuje už názov, bolo poukázať na veľký problém súčasnej spoločnosti a najmä mládeže, ktorým sú sociálne siete a sociálne médiá. Prostredníctvom rôznych aktivít, kreatívnych workshopov a prezentácií sa účastníci oboznámili nielen s rizikami, ktoré sociálne médiá v súčasnosti vytvárajú, ale tiež s tým, ako ich správne využiť vo svoj prospech a ako s nimi dobre zaobchádzať.

Samotnej mládežníckej výmene predchádzali dlhé hodiny, dni a týždne príprav, počas ktorých organizátori museli vyriešiť všetky logistické problémy, ubytovanie a cestu účastníkov na Slovensko a späť domov. So všetkým si ale poradili a výmena tak mohla začať príchodom účastníkov do Oščadnice. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania sa prostredníctvom tzv. "ice-breakerov", čiže prelamovačov ľadu. Počas tohto dňa mali účastníci možnosť predstaviť sa, osvojiť si pravidlá projektu a zistiť, čo je hlavným cieľom celého projektu. Keďže jedným z hlavných cieľov programu Erasmus+ je aj osvojenie si kultúry a zvykov ostatných európskych krajín, každý večer sa niesol v znamení jednej z účastníckych krajín. Ten prvý bol, ako inak, venovaný Slovensku. Účastníci tak mohli ochutnať typické slovenské jedlá, ako napríklad bryndzové halušky, a vďaka prezentácií slovenského tímu aj zistiť niekoľko zaujímavých faktov o krajine.

Nasledujúce dni sa niesli v duchu rôznych kreatívnych workshopov, aktivít v priestoroch penziónu, ale aj vonku, keďže pekné počasie umožnilo tráviť čas pod holým nebom a okrem workshopov a prezentácií si tak mohli účastníci užiť aj trochu krásnej prírody a čerstvého vzduchu. Dni boli zakončené kultúrnymi večerami, počas ktorých si každý prišiel na svoje. Všetci mali možnosť ochutnať pravé talianske cestoviny, osvojiť si históriu Chorvátska, pozrieť a vyskúšať si španielske tance, či objaviť krásy poľskej prírody.

Súčasťou projektu bol aj výlet, počas ktorého mohol každý účastník nahliadnuť, aké krásne je Slovensko, konkrétne región Kysuce. Na jazdu retrovláčikom a prehliadku skanzenu vo Vychylovke či Slovenský orloj v Starej Bystrici účastníci určite tak skoro nezabudnú. Každý si tiež užil aj hru v Krásne nad Kysucou, počas ktorej boli účastníci rozdelení do skupín, v rámci ktorých plnili zadané úlohy. Vďaka tejto hre spoznali celé mesto a zistili, akú veľkú snahu treba vyvinúť na zistenie rôznych faktov o meste a jeho histórii, či na nájdenie rôznych budov a miest v ňom. Pomáhali si akokoľvek to len šlo, či už jazykovými alebo mimojazykovými prostriedkami.

Posledné dni sa pracovalo najmä na výstupoch projektu. Kreativite sa medze nekládli, čoho výsledkom je množstvo krásnych plagátov, videá zhŕňajúce celú mládežnícku výmenu, množstvo fotografií a najmä nezabudnuteľné zážitky, ktoré si so sebou každý zoberie domov a bude ich mať v pamäti po celý život.

Celá snaha organizačného tímu sa teda naozaj vyplatila. Mladí ľudia z rôznych kútov Európy mali možnosť vzdelávať sa neformálnou cestou o téme, ktorá v súčasnosti hýbe svetom, spoznať Slovensko, nadviazať nové kontakty a vytvoriť priateľstvá, ktoré budú existovať aj dlho po skončení samotného projektu.

Projekt “offline onlife” je financovaný s podporou Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport – Erasmus+.

 

Späť

Najnovšie

22.03.2018 napísal dš

navst

Návšteva misionára z Tanzánie

Dňa 27. 2. a 1. 3. 2018 sme mali v ZŠ Dolinský potok vzácnu návštevu

Čítať ďalej…

20.03.2018 napísal dš

muzeum

Seniori na návšteve Kysuckého múzea v Čadci

V piatok 9. marca sa seniori z nášho zariadenia vybrali na návštevu Kysuckého múzea v Čadci, kde si pozreli výstavu „To vajíčko maľované, to je z lásky darované.“

Čítať ďalej…

19.03.2018 napísal dš

info

Farnosť sv. Jakuba informuje

Farnosť sv. Jakuba informuje - rozpis omší a iné.

Čítať ďalej…

18.03.2018 napísal dš

voda

Svetový deň vody

Pri príležitosti svetového dňa vody 21.3.2018 (streda) bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci poskytovať poradenské služby pre občanov.

Čítať ďalej…

16.03.2018 napísal dš

poriadky

Cestovné poriadky na rok 2018

Vo Zvestiach KNM sme postupne uverejňovali cestovné poriadky SAD a ŽSK. Tie však môžete nájsť aj na webovej stránke mesta vo formáte vhodnom pre tlač.

Čítať ďalej…

14.03.2018 napísal dš

erazmus

Zlepšovaním kvality učiteľov k zvýšeniu kvality vyučovania

Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. S rozpočtom 14,7 miliardy EUR poskytuje vyše 4 miliónom Európanov príležitosti na štúdium, odbornú prípravu, získavanie skúseností a dobrovoľnícku prácu v zahraničí.

Čítať ďalej…

12.03.2018 napísal dš

tyzden

Týždeň mozgu

Týždeň mozgu je názov medzinárodnej akcie, ktorú v rámci SR organizuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Nadácia MEMORY, Centrum MEMORY v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v SR.

Čítať ďalej…

10.03.2018 napísal dš

pozemok

Opäť je tu súťaž o najkrajší priľahlý pozemok

Mesto Kysucké Nové Mesto vyhlasuje IX. ročník „Súťaže o najkrajšiu výzdobu priľahlého pozemku (kvetinová výzdoba)“. 

Čítať ďalej…

08.03.2018 napísal dš

info

Ministerstvo informuje spotrebiteľov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR informuje spotrebiteľov o nebezpečnom akrylamide v potravinách.

Čítať ďalej…

06.03.2018 napísal dš

spomienka

Smútočné stretnutie

Ani občania nášho mesta neostali ľahostajní voči aktuálnej smutnej udalosti. Mnohí navštívili smútočný pochod v Žiline a iní zapálili sviečku na pamiatku dvoch mladých ľudí na Námestí slobody pri soche sv. Jakuba.

Čítať ďalej…