Spravodajstvo

OFFLINE-ONLIFE

12.09.2017 napísal dš

sytev

V dňoch 26.8.2017 až 3.9.2017 sa v priestoroch Penziónu Centrál v Oščadnici v rámci programu Erasmus+ uskutočnil medzinárodný projekt "OFFLINE-ONLIFE". Zorganizovala ho skupina piatich mladých ľudí vo veku 18 – 21 rokov zo Žiliny a okolia a občianske združenie SYTEV z KNM. Išlo o mládežnícku výmenu, ktorej sa zúčastnilo dovedna 26 účastníkov z 5 európskych krajín - Slovenska, Poľska, Chorvátska, Talianska a Španielska. Cieľom celého projektu, ako naznačuje už názov, bolo poukázať na veľký problém súčasnej spoločnosti a najmä mládeže, ktorým sú sociálne siete a sociálne médiá. Prostredníctvom rôznych aktivít, kreatívnych workshopov a prezentácií sa účastníci oboznámili nielen s rizikami, ktoré sociálne médiá v súčasnosti vytvárajú, ale tiež s tým, ako ich správne využiť vo svoj prospech a ako s nimi dobre zaobchádzať.

Samotnej mládežníckej výmene predchádzali dlhé hodiny, dni a týždne príprav, počas ktorých organizátori museli vyriešiť všetky logistické problémy, ubytovanie a cestu účastníkov na Slovensko a späť domov. So všetkým si ale poradili a výmena tak mohla začať príchodom účastníkov do Oščadnice. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania sa prostredníctvom tzv. "ice-breakerov", čiže prelamovačov ľadu. Počas tohto dňa mali účastníci možnosť predstaviť sa, osvojiť si pravidlá projektu a zistiť, čo je hlavným cieľom celého projektu. Keďže jedným z hlavných cieľov programu Erasmus+ je aj osvojenie si kultúry a zvykov ostatných európskych krajín, každý večer sa niesol v znamení jednej z účastníckych krajín. Ten prvý bol, ako inak, venovaný Slovensku. Účastníci tak mohli ochutnať typické slovenské jedlá, ako napríklad bryndzové halušky, a vďaka prezentácií slovenského tímu aj zistiť niekoľko zaujímavých faktov o krajine.

Nasledujúce dni sa niesli v duchu rôznych kreatívnych workshopov, aktivít v priestoroch penziónu, ale aj vonku, keďže pekné počasie umožnilo tráviť čas pod holým nebom a okrem workshopov a prezentácií si tak mohli účastníci užiť aj trochu krásnej prírody a čerstvého vzduchu. Dni boli zakončené kultúrnymi večerami, počas ktorých si každý prišiel na svoje. Všetci mali možnosť ochutnať pravé talianske cestoviny, osvojiť si históriu Chorvátska, pozrieť a vyskúšať si španielske tance, či objaviť krásy poľskej prírody.

Súčasťou projektu bol aj výlet, počas ktorého mohol každý účastník nahliadnuť, aké krásne je Slovensko, konkrétne región Kysuce. Na jazdu retrovláčikom a prehliadku skanzenu vo Vychylovke či Slovenský orloj v Starej Bystrici účastníci určite tak skoro nezabudnú. Každý si tiež užil aj hru v Krásne nad Kysucou, počas ktorej boli účastníci rozdelení do skupín, v rámci ktorých plnili zadané úlohy. Vďaka tejto hre spoznali celé mesto a zistili, akú veľkú snahu treba vyvinúť na zistenie rôznych faktov o meste a jeho histórii, či na nájdenie rôznych budov a miest v ňom. Pomáhali si akokoľvek to len šlo, či už jazykovými alebo mimojazykovými prostriedkami.

Posledné dni sa pracovalo najmä na výstupoch projektu. Kreativite sa medze nekládli, čoho výsledkom je množstvo krásnych plagátov, videá zhŕňajúce celú mládežnícku výmenu, množstvo fotografií a najmä nezabudnuteľné zážitky, ktoré si so sebou každý zoberie domov a bude ich mať v pamäti po celý život.

Celá snaha organizačného tímu sa teda naozaj vyplatila. Mladí ľudia z rôznych kútov Európy mali možnosť vzdelávať sa neformálnou cestou o téme, ktorá v súčasnosti hýbe svetom, spoznať Slovensko, nadviazať nové kontakty a vytvoriť priateľstvá, ktoré budú existovať aj dlho po skončení samotného projektu.

Projekt “offline onlife” je financovaný s podporou Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport – Erasmus+.

 

Späť

Najnovšie

18.12.2017 napísal dš

kniha

Knižná novinka od Kysučanky

Na pulty kníhkupectiev sa v týchto dňoch dostal titul Tvoja kniha do kabelky od Kysučanky Alžbety Jánošíkovej. Kniha môže potešiť i pod vianočným stromčekom.

Čítať ďalej…

18.12.2017 napísal dš

info

Farnosť sv. Jakuba informuje

Farnosť sv. Jakuba informuje - spoločné sväté spovede, rozpis omší a iné.

Čítať ďalej…

16.12.2017 napísal dš

beneficia

Benefičný koncert splnil očakávania

K predvianočnému času patrí i konanie dobrých skutkov. Túto možnosť ľahko a rýchlo urobiť dobrý skutok ponúkal benefičný koncert s názvom Malý princ v krajine nádeje.

Čítať ďalej…

15.12.2017 napísal dš

vianoce

Žijeme na Trojmedzí aj keď vonku sneží

S decembrom sa spája veľmi veľa pranostík. Posledný mesiac v roku má zvláštnu čarovnú atmosféru, prichádzajú Vianoce.

Čítať ďalej…

13.12.2017 napísal dš

vyhodnotenie

Kto mal nakrajšie okolie pri bytovke?

Sviatok sv. Mikuláš priniesol i vyhodnotenie súťaže o Najkrajšiu výzdobu priľahlého pozemku - kvetinová výzdoba. Táto súťaž sa koná v našom meste už niekoľko rokov a naberá na popularite.

Čítať ďalej…

13.12.2017 napísal dš

skolka

Materská škola na Ulici 9. mája získala nový šat

Materská škola na Ulici 9. mája dostala v tomto roku nový šat. Veľká rekonštrukcia sa konala v čase od februára do septembra 2017

Čítať ďalej…

12.12.2017 napísal dš

mikulas

Mikuláš v Materskej škole na Ulici 9. mája

Zima konečne vystrčila svoje mrazivé drápky a ukázala svoju bielu tvár. A to sa už celá MŠ začala pripravovať na príchod Mikuláša.

Čítať ďalej…

11.12.2017 napísal dš

cervene stuzky

Červená stužka na SOŠ strojníckej

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Jedenásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebiehal od 1. septembra 2017 a vyvrcholil 1. decembra 2017 – na Svetový deň boja proti AIDS.

Čítať ďalej…

09.12.2017 napísal dš

Poďakovanie a oznam

Základná organizácia Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami sa chce poďakovať Mestu KNM pod vedením primátora mesta Ing. Jána Hartela a mestskému zastupiteľstvu v KNM za poskytnutie priestorov a finančnú pomoc v DC Klub 75, kde sa spoločne stretávame s našimi členmi každú stredu o 14.00 hod.

Čítať ďalej…

07.12.2017 napísal dš

vianoce

Podujatia s nádychom Vianoc

Na nastávajúcich 7 dní sú pre vás pripravené podujatia s vôňou Vianoc - Dotyk zimy, Adventný kalendár, Kúzelná noc, Vianočný punč v Dubí, Vianočné trhy žiakov a mnoho iného.

Čítať ďalej…