Počasie

Dnes
Weather icon °C
Vietor: m/s
Vlhkosť:
Tlak: mb
Viditeľnosť: km

Spravodajstvo

OFFLINE-ONLIFE

12.09.2017 napísal dš

sytev

V dňoch 26.8.2017 až 3.9.2017 sa v priestoroch Penziónu Centrál v Oščadnici v rámci programu Erasmus+ uskutočnil medzinárodný projekt "OFFLINE-ONLIFE". Zorganizovala ho skupina piatich mladých ľudí vo veku 18 – 21 rokov zo Žiliny a okolia a občianske združenie SYTEV z KNM. Išlo o mládežnícku výmenu, ktorej sa zúčastnilo dovedna 26 účastníkov z 5 európskych krajín - Slovenska, Poľska, Chorvátska, Talianska a Španielska. Cieľom celého projektu, ako naznačuje už názov, bolo poukázať na veľký problém súčasnej spoločnosti a najmä mládeže, ktorým sú sociálne siete a sociálne médiá. Prostredníctvom rôznych aktivít, kreatívnych workshopov a prezentácií sa účastníci oboznámili nielen s rizikami, ktoré sociálne médiá v súčasnosti vytvárajú, ale tiež s tým, ako ich správne využiť vo svoj prospech a ako s nimi dobre zaobchádzať.

Samotnej mládežníckej výmene predchádzali dlhé hodiny, dni a týždne príprav, počas ktorých organizátori museli vyriešiť všetky logistické problémy, ubytovanie a cestu účastníkov na Slovensko a späť domov. So všetkým si ale poradili a výmena tak mohla začať príchodom účastníkov do Oščadnice. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania sa prostredníctvom tzv. "ice-breakerov", čiže prelamovačov ľadu. Počas tohto dňa mali účastníci možnosť predstaviť sa, osvojiť si pravidlá projektu a zistiť, čo je hlavným cieľom celého projektu. Keďže jedným z hlavných cieľov programu Erasmus+ je aj osvojenie si kultúry a zvykov ostatných európskych krajín, každý večer sa niesol v znamení jednej z účastníckych krajín. Ten prvý bol, ako inak, venovaný Slovensku. Účastníci tak mohli ochutnať typické slovenské jedlá, ako napríklad bryndzové halušky, a vďaka prezentácií slovenského tímu aj zistiť niekoľko zaujímavých faktov o krajine.

Nasledujúce dni sa niesli v duchu rôznych kreatívnych workshopov, aktivít v priestoroch penziónu, ale aj vonku, keďže pekné počasie umožnilo tráviť čas pod holým nebom a okrem workshopov a prezentácií si tak mohli účastníci užiť aj trochu krásnej prírody a čerstvého vzduchu. Dni boli zakončené kultúrnymi večerami, počas ktorých si každý prišiel na svoje. Všetci mali možnosť ochutnať pravé talianske cestoviny, osvojiť si históriu Chorvátska, pozrieť a vyskúšať si španielske tance, či objaviť krásy poľskej prírody.

Súčasťou projektu bol aj výlet, počas ktorého mohol každý účastník nahliadnuť, aké krásne je Slovensko, konkrétne región Kysuce. Na jazdu retrovláčikom a prehliadku skanzenu vo Vychylovke či Slovenský orloj v Starej Bystrici účastníci určite tak skoro nezabudnú. Každý si tiež užil aj hru v Krásne nad Kysucou, počas ktorej boli účastníci rozdelení do skupín, v rámci ktorých plnili zadané úlohy. Vďaka tejto hre spoznali celé mesto a zistili, akú veľkú snahu treba vyvinúť na zistenie rôznych faktov o meste a jeho histórii, či na nájdenie rôznych budov a miest v ňom. Pomáhali si akokoľvek to len šlo, či už jazykovými alebo mimojazykovými prostriedkami.

Posledné dni sa pracovalo najmä na výstupoch projektu. Kreativite sa medze nekládli, čoho výsledkom je množstvo krásnych plagátov, videá zhŕňajúce celú mládežnícku výmenu, množstvo fotografií a najmä nezabudnuteľné zážitky, ktoré si so sebou každý zoberie domov a bude ich mať v pamäti po celý život.

Celá snaha organizačného tímu sa teda naozaj vyplatila. Mladí ľudia z rôznych kútov Európy mali možnosť vzdelávať sa neformálnou cestou o téme, ktorá v súčasnosti hýbe svetom, spoznať Slovensko, nadviazať nové kontakty a vytvoriť priateľstvá, ktoré budú existovať aj dlho po skončení samotného projektu.

Projekt “offline onlife” je financovaný s podporou Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport – Erasmus+.

 

Späť

Najnovšie

21.09.2017 napísal dš

vystava

Seniori na výstave Za oknami našich zariadení

Seniori zo Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb Kysucké Nové Mesto, Štúrova si dňa 13.9. 2017 boli pozrieť výstavu „Za oknami našich zariadení“, ktorú usporiadal Žilinský samosprávny kraj.

Čítať ďalej…

19.09.2017 napísal dš

eu

Európa a ZŠ Nábrežná

Ten, kto sleduje medzinárodné aktivity ZŠ Nábrežná, určite mu neušlo viacero vecí. A síce, škola sa už niekoľko rokov zapája do spolupráce s českou a poľskou školou v Jablunkove a ináč tomu nebude ani v novom školskom roku.

Čítať ďalej…

17.09.2017 napísal dš

skola

Letná škola predškoláka

V dňoch 21. až 25. augusta 2017 sa ZŠ Dolinský potok otvorila pre najmladších školákov. Žiaci prvých ročníkov sa zúčastnili Letnej školy predškoláka.

Čítať ďalej…

16.09.2017 napísal dš

biela

Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Biela pastelka je v roku 2017 ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky.

Čítať ďalej…

14.09.2017 napísal dš

hasici

Medzinárodná výstava Hasičské hobby v Kysuckom Novom Meste

Výstav Hasičské hoby bude v Dome kultúry Kysucké nové Mesto otvorená do 20.9. 2017 denne od 10.00 do 17.00 hod.

Čítať ďalej…

13.09.2017 napísal dš

ss

Budúci „IT špecialisti“ sa vzdelávali aj počas prázdnin

Kto chce byť odborník, musí robiť viac, ako je štandard. To si uvedomili aj niektorí žiaci zo základných škôl a rozhodli sa počas prázdnin absolvovať letný kurz v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste.

Čítať ďalej…

12.09.2017 napísal dš

sytev

OFFLINE-ONLIFE

Cieľom celého projektu bolo poukázať na veľký problém súčasnej spoločnosti a najmä mládeže, ktorým sú sociálne siete a sociálne médiá.

Čítať ďalej…

10.09.2017 napísal dš

hry

Klub spoločenský hier

S našimi starkými zo Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste sme strávili aktívne predpoludnie športom a hraním spoločenských hier.

Čítať ďalej…

08.09.2017 napísal dš

projekt

Spojená škola učí aj deti z iných škôl

Technika sa natoľko stala našou súčasťou, že jej neočakávaná absencia zamrzí nejedného z nás.

Čítať ďalej…