Spravodajstvo

Vyrobili si bábiky

25.11.2013 napísal dš

kastiel

Každoročne navštevujú deti ZŠ Clementisova Kaštieľ Radoľa, avšak dňa 15. októbra 2013 išli z návštevy kaštieľa s rozžiarenejšími očkami ako inokedy.

Pani sprievodkyňa nás previedla od jedných dverí k druhým a porozprávala nám o najstarších dejinách osídlenia na Kysuciach, ktorá prezentuje dejiny od mladšieho paleolitu po stredovek. Svet  alchymistu preniesol deti  do sveta, v ktorom žil a tvoril alchymista, spoznali alchymistické laboratórium so skúmavkami a nádobkami, kde miešali a vyrábali liečivé vodičky.

Chlapcov zaujali vojaci strážiaci vchod do opevnenia v miestnosti, ktorá nás preniesla do čias Veľkomoravskej ríše, do čias misie solúnskych bratov - sv. Cyrila a Metoda. Expozícia zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny vývoja nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území.
Pre dievčatá bola najzaujímavejšia výstava bábik súkromnej zberateľky Moniky Cmierovej z Rožňavského Bystrého. Dozvedeli sme sa, že vášnivá zberateľka sa môže pochváliť unikátnou zbierkou bábik. Má ich vyše päťsto a výnimočnosťou tohto koníčka je hlavne to, že bábiky aj opravuje a vlastnoručne im šije šatôčky. Prvou zbierkou Moniky Cmierovej boli bosorky a ich počet sa vyšplhal na úctyhodných tristo kusov. Pani Monika mala blízko k umeleckým sklonom, nakoľko otec maľoval, strýko bol akademickým maliarom a bratranec je reštaurátorom kostolov. Sama chcela študovať maliarstvo, ale tento sen sa jej nesplnil. Pred viac ako pätnástimi rokmi ju k šitiu šatôčok a oprave starých poškodených bábik inšpiroval dar od svokry. Táto výnimočná zbierka vášnivej zberateľky bábik, bosoriek a v poslednom období aj rôznych dobových kostýmov si skutočne zaslúži pozornosť a obdiv.

Po prehliadke kaštieľa čakala deti ťažká práca. Mali si vlastnoručne vyrobiť bábky. Podarili si im naozaj krásne bábiky s pestrofarebnými sukničkami a usmiatymi tváričkami. Vlastnoručne vyrobené práce si odniesli domov, aby potešili bábkou svojich rodičov.

druháci zo ZŠ Clementisova

Späť

Najnovšie

18.04.2018 napísal dš

info

Farnosť sv. Jakuba informuje

Farnosť sv. Jakuba informuje - rozpis omší a iné.

Čítať ďalej…

18.04.2018 napísal dš

deti

Slniečkové deti

V piatok 6. apríla sa naši prváčikovia stali hosťami predškolákov v Materskej škole na Komenského ulici. V minulosti to bývalo vždy naopak.

Čítať ďalej…

16.04.2018 napísal dš

vona

Vôňa mojich spomienok

Spomienky sú neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Neustále si radi pripomíname rôzne príjemné životné situácie, ktoré sme prežili.

Čítať ďalej…

15.04.2018 napísal dš

omsa

Svätá omša v zariadení CSS Kamence – pracovisko Litovelská

Pravidelne každý mesiac navštevuje naše zariadenie CSS Kamence na pracovisku Litovelská otec Humbert zo Žiliny, aby trávil deň s našimi prijímateľmi sociálnej služby. Spolu s ním prichádzajú i radové sestry Matky Terezy.

Čítať ďalej…

13.04.2018 napísal dš

deti;

Predškoláci naši hostia

V stredu 7. marca zavítali medzi deti prvého ročníka ZŠ Nábrežná predškoláci z MŠ Budatínska Lehota. V sprievode svojej pani učiteľky sa cítili bezpečne a isto.

Čítať ďalej…

10.04.2018 napísal dš

habakuky

Túlavý autobus

Centrum voľného času Kysucké Nové Mesto, ul. Komenského 1163/40 pripravuje letný tábor s dennou dochádzkou pod názvom Túlavý autobus.

Čítať ďalej…

07.04.2018 napísal dš

sposa

Kysucké Nové Mesto rozsvietilo modrú

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v KNM podporilo mesto Kysucké Nové Mesto opäť tým, že sa pripojilo k celosvetovej kampani „Rozsvieť modrú“, ktorá vychádza z iniciatívy svetovej organizácie Autism Speak.

Čítať ďalej…

06.04.2018 napísal dš

Chcete si kúpiť knihu Dolné Kysuce?

Oznamujeme všetkým záujemcom o kúpu knihy Dolné Kysuce, že môžu svoje objednávky posielať cez sms alebo mail.

Čítať ďalej…

04.04.2018 napísal dš

ocenenia

Morálne ocenenie učiteľov

Deň učiteľov sme oslávili 28. marca, v deň narodenia Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov. Sviatok je oslavou pedagogickej činnosti učiteľov, pre ktorých je práca nie povolaním, ale poslaním a právom si zaslúžia za ňu našu úctu a poďakovanie.

Čítať ďalej…