Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Dobrovoľný hasičský zbor

dhz.jpgDobrovoľný hasičský zbor mesta Kysucké Nové Mesto bol založený v roku 1878. Jeho prvým veliteľom sa stál Ján Meliš. Zbor mal 75 členov. Majetkom zboru bola aj štvorkolesová ručná striekačka, ktorá bola umiestnená v hasičskom skladisku, postavenom v zadnej časti hotela Mýto. Zbor vlastní i historickú hasičskú zástavu, ktorá bola vysvätená 5.7.1929. 
V roku 1928 valné zhromaždenie zboru rozhodlo zakúpiť automobilovú striekačku hasičskú striekačku. Za pomoci verejnej zbierky a prispenia mestského zastupiteľstva sa ju podarilo zakúpiť v roku 1930, bola to Tatra 26/30 s vodným čerpadlom vpredu s výkonom 1200 litrov/min.
V rokoch 1930-1939 sa vo veľkej miere hasičské zbory starali o zdravotnú službu a ochranu. Tak aj pri DHZ Kysucké Nové Mesto vznikla samaritánska skupina, ktorá bola zložená zo žien-samaritánok.
V roku 1998 pri príležitosti 120. výročia založenia DHZ bola zboru udelená čestná zástava DOPSR, ktorú prišiel slávnostne odovzdať viceprezident DPOSR JUDr.Jozef Minárik. Ku tejto príležitosti bola vydaná poštová obálka a pamätný list, zároveň sa konala súťaž požiarnych družstiev.
Od roku 1993 organizuje zbor a mesto súťaž o putovný pohár Primátora mesta. Pri príležitosti 125. výročia založenia bola zboru udelená čestná stuha, ktorú mu prišiel odovzdať prezident DPOSR JUDr. Jozef Minárik. Pri tejto príležitosti bola vydaná aj brožúra 125 rokov DHZ KNM, v ktorej sa čitatelia môžu podrobnejšie zoznámiť s činnosťou zboru, ale i s požiarmi a živelnými pohromami, ktoré mesto postihlo.
V roku 2004 bola vydaná Pamätnica k 100. výročiu vyhorenia mesta Kysuckého Nového Mesta, v roku 2005 bola OV DPO KNM vydaná knižka s názvom História hasičstva okresu Kysucké Nové Mesto. V týchto publikáciách sa môžete o našom zbore dozvedieť viac, sú tam uverejnené fotografie k jednotlivým udalostiam. V súčasnosti má zbor 11-členný výbor, na čele ktorého je Jaroslav Belko, člen snemu DPOSR. Mestským preventivárom PO je Ľudovít Hoch. Zbor má 120 členov, z toho mužov 86, žien 34 a žiakov 31, z toho 14 dievčat.


 

Fotogaléria Dobrovoľného hasičského zboru

Hasičská striekačka Tatra 26/30

Hasičská striekačka Tatra 26/30

Budova Dobrovoľného hasičského zboru, Kysucké Nové

Budova Dobrovoľného hasičského zboru, Kysucké Nové Mesto

Hasičská striekačka, Oškerda

Hasičská striekačka, Oškerda

Dobrovoľní hasiči

Dobrovoľní hasiči


 
 

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka