Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Betlehemy ako ich nepoznáme - pozvánka do Kysúckého múzeaVytlačiť
 

betlehem.JPGVyše 400  vytavených betlehemov v Kysuckom múzeu v Čadci

Blíži sa čas Vianoc, ktorý je v našich domácnostiach už po stáročia spojený predovšetkým  s ozdobeným vianočným stromčekom a betlehemom – jasličkami.

/Kúsok z histórie Mgr. Pavol Markech – etnológ Kysuckého múzea v Čadci/

Viete, že betlehem ako vianočný symbol zobrazujúci príbeh narodenia Ježiša Krista má starší pôvod ako vianočný stromček? Prvý ozdobený vianočný stromček sa objavil ako symbol Vianoc v Nemecku, koncom 16. storočia. Až neskôr sa rozšíril z mestského prostredia do dedinských chalúp. Prvý betlehem-jasličky, sú spomínané už v 13. storočí. Bol to živý betlehem a nápad na jeho vytvorenie skrsol  v hlave Giovanniho Bernardoneho. Určite ho poznáte pod menom svätý František z Assisi. Ten chcel obyčajným ľuďom, ktorí nevedeli čítať, priblížiť príbeh Ježišovho narodenia a preto svätú vianočnú omšu slúžil v roku 1223, pri jaskyni v horskej oblasti Umbrie v Taliansku. Jaskyňa sa stala živým betlehemom. V jasličkách ležalo dieťatko, okolo neho stála Mária s Jozefom a atmosféru dotvárali živé zvieratá, ktoré si požičal od tunajších hospodárov. Všetci s úžasom sledovali omšu, ktorá bola stvárnená ako živý príbeh o Kristovom narodení a obyčajní ľudia, tak okrem krásneho vianočného zážitku, videli aj kúsok z tajomstva Kristovho narodenia. František dobre vedel, že chudobným ľuďom, ktorí nevedeli čítať a predovšetkým malým deťom takto povie o narodení Ježiša Krista oveľa viac. To, že táto omša mala úspech, znamenalo postupné rozšírenie drevených betlehemov v životnej veľkosti do kostolov a neskôr rozšírenie ich zmenšenín do domáceho prostredia.
Betlehemy („jasličky“), stvárnenie biblického narodenia Ježiša Krista, tradične spríjemnia vianočnú atmosféru v Kysuckom múzeu v Čadci. Výstava s názvom Betlehemy ako ich nepoznáme s prezentáciou viac než 419 miniatúrnych betlehemov, 21 veľkých betlehemov a 15 obrazov pochádzajúcich z autorskej tvorby Jozefa Práznovského. Pri znázornení malých betlehemov autor čerpal zo slovenských ľudových tradícií zobrazenia Svätej rodiny a narodenia Ježiša Krista, zároveň však tradičný betlehem ozvláštňuje o nové použité materiály. Miniatúrne figúrky vsádza do materiálov získaných z prírody, ako sú plody tekvice, vlašského či kokosového orecha, morské mušle, kôra stromov či vápenec. Vo figurálnych kompozíciách sa sústreďuje na kombinovanú techniku dreva a hliny, niekedy so spojením skla. Rád pritom spracováva aj netradičný prírodný materiál ako sú rybie kosti, šupiny či lesné plody. Autor vytvoril niekoľko stoviek miniatúr betlehemov, s ktorými získal množstvo ocenení. V roku 2009 úspešne prezentoval svoju tvorbu na celosvetovej výstave betlehemov v bazilike Santa Maria del Popolo v Ríme. Jozef Práznovský žije a tvorí v Žiline.

Výstava „Betlehemy ako ich nepoznáme“ je doplnená predajom vianočných dekorácií a návštevníci si ju môžu pozrieť vo výstavných priestoroch v Kysuckom múzeu v Čadci do konca mesiaca január 2019. Na výstavu Vás zároveň pozýva aj Žilinský samosprávny kraj, zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci

 


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka