Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Canisterapia v Centre sociálnych služieb Fantázia alebo ako nás psík Arrow trafil priamo do srdcaVytlačiť
 

canisterapia (1).jpgCanisterapia je forma terapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie človeka, a to najmä vtedy, keď už sú iné metódy neúčinné. Ako alternatívna a podporná forma práce je vo svete už dávno uznávanou a v rámci starostlivosti o ľudí so znevýhodnením nachádza významné uplatnenie aj v našich zariadeniach sociálnych služieb. Svoje miesto si našla aj v Centre sociálnych služieb Fantázia na Ulici Belanského v Kysuckom Novom Meste v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorého riaditeľkou je Mgr. Silvia Martinčeková.
CSS Fantázia poskytuje sociálne služby ambulantnou, týždennou a celoročnou – pobytovou formou. Uvedené formy sociálnych služieb poskytujeme zdravotne, telesne a duševne znevýhodneným deťom, mládeži, dospelým i seniorom, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Projekt canisterapie „Pes – cesta k druhým“ v našom zariadení realizujeme od októbra 2017 do júna 2018, a to vo forme skupinovej terapie AAT (Animal Assisted Therapy), ktorá je zameraná predovšetkým na fyzické, emocionálne, kognitívne a sociálne funkcie.
Projekt finančne podporila Nadácia Volkswagen Slovakia vo výške 1 302,40 € v rámci grantového programu Budúcnosť aj s autizmom. Cieľovou skupinou projektu sú najmä prijímatelia sociálnych služieb s autizmom. Hodina strávená so psom sa u našich prijímateľov sociálnych služieb stretáva s nadšením, pozitívnymi reakciami a očakávaním, čo im ich štvornohý priateľ prinesie nabudúce. Táto forma terapie je vedená skúsenou a certifikovanou canisterapeutkou a terapeutickým psom menom Arrow z K-7 Psovodi – záchranári.
Ako sme sa zmienili už v úvode, canisterapiu radíme k novým formám psychoterapie, považujeme ju za pomocnú metódu, keď už iné formy zlyhávajú alebo nie sú účinné. Populárnou je aj pre fakt, že často jediným a najspoľahlivejším priateľom človeka v samote alebo aj chorobe je zviera. Tak si svoje miesto a uplatnenie canisterapia našla aj u nás. Pes priaznivo pôsobí na zdravie našich prijímateľov sociálnych služieb a vyvoláva pozitívne reakcie ako v sociálnej, tak aj v emocionálnej oblasti. Stretnutia so psom sa konajú pravidelne 1x v týždni. Podľa stavu a potrieb prijímateľov sociálnych služieb je našou snahou dosiahnuť konkrétne ciele. Tie sú zamerané na jednu konkrétnu oblasť, prípadne kombináciu oblastí:

Kognitívna oblasť:

 • aktivity formou hry a plnenia úloh
 • učenie sa ako sa správať k zvieratám a ľuďom
 • rozvoj pozornosti
 • rozvoj chápania postupnosti

Emocionálna oblasť:

 • uspokojovanie potrieb fyzického kontaktu
 • rozvoj zodpovednosti
 • odbúranie napätia

Motorická oblasť:

 • motivácia k pohybu
 • zlepšenie rovnováhy
 • rozvoj jemnej, hrubej motoriky
 • posilňovanie svalstva

Rovnako priaznivo pôsobí kontakt so psom aj na oblasť komunikácie, vôle a na aktivizáciu prijímateľov sociálnych služieb. Každá hodina je plná zábavy a naši prijímatelia sociálnych služieb sa na ňu vždy rovnako tešia. Hrové aktivity so psom motivujú k telesnej aktivite, učeniu a radosti zo života. Pes učí rešpektu, vzájomnej komunikácii, odbúrava stres, prináša radosť a kladné emócie a tým pôsobí na celkovú osobnosť prijímateľov sociálnych služieb CSS Fantázia. Preto sa aj touto formou snažíme rozvíjať kvalitu poskytovaných služieb v našom zariadení sociálnych služieb a prinášať nové pozitívne zážitky. Na záver si dovoľujeme poďakovať sa Nadácii Volkswagen Slovakia za grant, ktorým skvalitnila život prijímateľom sociálnych služieb v Centre sociálnych služieb Fantázia.


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka