Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Dubie žijeVytlačiť
 

DEN DUBIA (18).JPGObčianske združenie Dubie a Únia žien Slovenska v Dubí v spolupráci s Mestským kultúrno-športovým strediskom v KNM pripravili ďalší Deň Dubia. Tohtoročné motto znelo: "Dubie žije!" Všetko sa to začalo už v sobotu podvečer, keď sa do časti Dubie presťahovalo Letné kino s filmom Focus. A na druhý deň, v nedeľu, program vypukol o 10. hodine športovými zápoleniami. Hokejbalový turnaj na dubskom námestíčku hrala mládež proti seniorom. Darilo sa lepšie tým skôr narodeným, ktorí do svojho tímu zaradili i primátora mesta Mariána Mihaldu a poslancov MsZ Martina Priečka a Patrika Varoša. Malé deti sa do športových súťaží pustili so všetkou energiou, najviac ich zaujala Dubská žabka - skok po drevených kladách a preťahovanie lanom.
Slnečné poobedie prilákalo na Deň Dubia ďalších ľudí. Hlavný program začal sv. omšou o 14.00 hod., celebroval ju dekan Peter Holbička. Po nej mali príhovor manželia Jánoškovci za OZ Dubie a Úniu žien Slovenska v Dubí, privítali všetkých a poďakovali dekanovi za krásnu omšu pri zvonici pod lipami, privítali primátora a riaditeľovi MKŠS Jurajovi Čierňavovi a mestu poďakovali za pomoc pri organizovaní v poradí už tretieho ročníka Dňa Dubia.
Po dobrej skúsenosti z minulých rokov, dostalo drevené pamätné plakety v tvare slnečnice, ktorá je súčasťou erbu Dubia, päť novonarodených Dubanov: Simonko Sásik, Samko Vlček, Ninka Mrenková, Valentínka Labudová, Danielka Ďuriaková. Tie im slávnostne odovzdal primátor mesta Marián Mihalda i dekan Peter Holbička. Ďalšie dubské drevené slnečnice, ktorých autormi už 2. rok sú ľudový rezbár Milan Backa a maliarka Ľubica Šusteková, sa dostali do rúk najstarším obyvateľkám tejto časti mesta Magdaléne  Uhríkovej a Kamile Šidlovej. A v neposlednom rade sponzorské odmeny si odniesli z pódia aj športovci, ktorí v prvej polovici dňa predviedli najlepšie výkony.
Súčasťou tejto septembrovej slávnosti boli i dožinky. Šikovné dubské žienky i muži nachystali občerstvenie, napiekli chleby, koláče, zákusky i pečeného barana. Nechýbalo domáce maslo, medy, syry, domáca pálenka. Svoje výsostné miesto mal dožinkový veniec. Dubania sa pochváli i svojou šikovnosťou, vystavili svoje výšivky, háčkované veci, výrobky z dreva, džemy, sirupy, sušené bylinky, olejčeky, tinktúry a bohatú úrodu zo záhrad.
350. rokov od vzniku kováčskeho cechu v našom meste si obyvatelia pripomenuli ukážkami mladých kováčov pri umelecko-remeselnom spracovaní kov priamo pri Kultúrnom centre Zvonica. Milou bola i ukážka tradičnej kováčskej rodiny, kde i tí najmenší mali odetý ľudový odev. Z ich práce vzišli malé srdiečka, podkovy, slimáčiky. Bodkou tejto kováčskej témy bolo vystavené staré kováčske náradie. Tradícia kováčstva žije a pokračuje na Kysuciach v strojárenskom priemysle. 
Kultúrny program pre všetky vekové kategórie obyvateľov pripravili mažoretky Dreams, folklórny súbor Jedľovina a hudobná skupina ReCover. Programom pre hladošov boli už uvedené miestne špeciality, ale aj chutný guláš a pestré občerstvenie. Voľná zábava a rozhovory trvali do neskorého večera. Tešíme sa, čo si na nás Dubania pripravia o rok.

Na prvých miestach sa na detskej súťaži medzi mladšími dievčatami umiestnili: 1. Lilianka Antecká, 2. Adelka Rentková, 3. Emka Labudová. Najlepšími medzi staršími dievčatami boli: 1. Lenka Čadecká, 2. Nikolka Benková. Mladším chlapcom sa darilo takto: 1. Nikolasko Vlček, 2. Majko Káčer. Trojicu najlepších starších chlapcov tvorili: 1. Peťko Kučavak, 2. Jakub - Juraj Kovačič, 3. Juraj Rapáň.
Tím zlatých hokejbalistov tvorili: Šidlik st., Čadecký, Drexler, Varoš, Mihalda. Medzi tím mladých sa zaradili: Šidlik ml., Jánoška ml., Michný, Malík, Mihalda ml.


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka