Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Kysucké ulice dostali identituVytlačiť
 

identita_ulic (2).jpgEšte v auguste získala Murgašova ulica, ako prvá v meste, novú podobu. Nápad priniesť do ulíc umenie skrsol v hlave poslanca MsZ Mateja Fabšíka. Nevyužité plochy na budovách, ktoré sú majetkom mesta, dostávajú novú tvár. Konkrétne na tej prvej ulici dostala stena energobloku Murgašovu tvár. Motív známky, kde je zobrazený tento slovenský vedec, nasprejovali miestni umelci Filip Svrček a Erik Šoška. (fotografia na titulnej strane) Už krátko na to sa objavila na energobloku na Štúrovej ulici tvár človeka, ktorý kodifikoval slovenský spisovný jazyk. Neúnavní dobrovoľníci pokračovali vo svojej práci na Ulici 9. mája, kde je zvečnená ikonická fotografia z oslobodzovania a Sládkovičovej ulici. Plánovali sa pustiť i do Revolučnej ulice, ale umiestnenie maľby malo byť na bytovom dome, získať súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov nebol jednoduchý proces. A nakoniec takýto súhlas ani nedostali.
Prvé obrazy vznikli v rámci predvolebnej kampane kandidáta Mateja Fabšíka, ktorých ich aj financoval. Ako sám hovorí: „Chcel som totiž, aby po kampani aj niečo ostalo, a tiež som chcel ukázať, že veci sa dajú robiť jednoducho, efektívne, najmä ak nechýba chuť, nadšenie a aktívni ľudia.“ Napriek tomu, že voľby sú už za nami, nechcú aktivisti s touto aktivitou prestať. Chcú vypracovať projekty pre ozvláštnenie i iných ulíc a financovať prostredníctvom grantov, dotácii či súkromných zdrojov.
Obrazy vznikali doslova zo dňa na deň a obyvateľov milo prekvapili. Kreatívny nápad umelecky znázorniť dejateľov, či udalosti, ktoré ulice nášho mesta nesú vo svojom názve, je naozaj originálny. Potvrdzujú to i slová Mateja Fabšíka: „Ukázalo sa, že sa obrazy ľuďom páčia  a majú veľkú odozvu. Projekt identity ulíc môže byť jednou z turistických atrakcii v našom meste, keďže sa jedna o slovenský unikát.“


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka