Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Les sa ukryl v knihe po deviatykrátVytlačiť
 

les_ukryty_v_knihe (5).jpgUž po 9. krát vytvorila kampaň Les ukrytý v knihe priestor pre spoluprácu základných škôl, lesných pedagógov a knižníc. V čase od apríla do polovice mája majú deti základných škôl príležitosť navštíviť svoju knižnicu, kde je pre nich pripravený zaujímavý program zameraný na zvýšenie čitateľskej gramotnosti s cieľom naučiť deti vnímať prírodu pozitívne.
S nadšením sa aj knižnica v KNM zapojila v poradí už 9. krát, nakoľko sa jej neuveriteľne osvedčila spolupráca s lesným pedagógom Ing. Jánom Vojtekom. V duchu hlavnej témy je jar ročným obdobím symbolizujúcim začiatok nového života. Týmito slovami privítal lesný pedagóg žiakov 4. ročníka ZŠ Nábrežná v Kysuckom Novom Meste. Po krátkom privítaní nasledovalo pár krátkych viet o projekte Les ukrytý v knihe, o jeho hlavných cieľoch a poslaní.
Na rad prišla krátka diskusia na tému jar v lese a prebúdzanie prírody. Deti mali vlastnými slovami porozprávať, čo oni pokladajú za najdôležitejšie javy jarnej prírody. A tradične nasledovalo čítanie troch kratučkých ukážok z knihy od Marty Šurinovej: Deti v zelenom. Na základe predchádzajúceho rozprávania, krátkej diskusie a čítania z knihy boli deťmi vypracované pracovné listy, samozrejme, pod dohľadom uja lesníka.
Celé náučné stretnutie bolo oživené viacerými zábavnými aktivitami. Veľký úspech zožala nahrávka spevu vtákov. Deti na základe nahrávky a obrázku vtákov hádali, komu by spev mohol patriť. Mnohým z nich sa prekvapivo podarili odhaliť spevavca na prvý pokus.
Následne boli deti preskúšané aj z botaniky. Názov hry lesné zatykače začínal slovami Hľadá sa: nasledoval obrázok hľadaného poľného kvetu a krátka básnička. Na základe týchto dvoch indícií bolo úlohou detí odhaliť názov kvetu.
Celé dvojhodinové stretnutie v knižnici splnilo všetky očakávania a všetci prítomní si prišli na svoje. Deti sa dozvedeli veľa o aktuálnom ročnom období a o zmenách s ním spojenými. Lesný pedagóg p. Vojtek vzbudil u mnohých z nich pozitívny záujem o okolitú prírodu. Pani učiteľky videli mnohé zdvihnuté ruky žiakov, aby mohli čítať text zo spomenutej knihy. A knihovníčky boli nadšené, že priestory knižnice sa zaplnili detskou prítomnosťou.

Mgr. Jana Hrubá


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka