Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Lucia Ševčíková obhájila titulVytlačiť
 

sach (1).jpgOd 6.8. do 15.8.2018 sa uskutočnili v Koutoch nad Desnou /Česká republika/  Majstrovstvá Európskej Únie v šachu mládeže v kategóriách do 8,10,12 a 14  rokov. Slovenská výprava bola najpočetnejšou – hralo 24 hráčov. Chlapci a dievčatá hrali v každej vekovej kategórii spoločný turnaj a následne boli vyhodnotení zvlášť chlapci a zvlášť dievčatá. Turnaja sa zúčastnili  hráči a hráčky  z 11 šachových federácií. Všetky partie boli prenášané on-line.

Žiačka ZŠ Clementisova KNM Lucia Ševčíková obhájila titul majsterky EÚ z predchádzajúceho roku. Odohrala 9 náročných partií /každý deň jednu/.  Obhájiť titul  nebolo jednoduché, veď väčšina jej odohratých partií trvala 4 hodiny a niekedy aj 4,5 hodiny. Ak k tomu pripočítame na každú partiu 1 – 1,5 hodiny príprava s trénermi + cca 1 hodina zopakovanie + analýza odohratej partie po zápase cca 0,5 – 1 hodina, potom to je cca 7 až 8 hodín šachu denne. Dôsledná príprava a samotná hra sa vyplatila a zo ziskom 5,5 bodu zvíťazila vo svojej kategórii. Jej najcennejšia výhra v turnaji bolo víťazstvo nad prvým nasadeným hráčom v kategórii chlapcov  do 12 rokov a víťazom tejto vekovej kategórie – Maďarom CM Pasti Aronom /jeho FIDE Rating bol 2018/.

Medailové poradie v jednotlivých kategóriách:

V kategórii chlapcov do 8 rokov zvíťazil Stefan-Vlad Paunescu z Rumunska, druhé miesto obsadil Wiktor Zmarzly z Poľska a bronz patrí Lukášovi Strapcovi zo Slovenska.
V kategórii dievčat do 8 rokov získala zlato pre Českú republiku Tereza Horková. Striebornú medailu vybojovala Nadezhda Pritulina z Estónska a bronzovú medailu si odviezla Timea Haásová zo Slovenska.
Titul Majstra EÚ v kategórii chlapcov do 10 rokov získal David Cr. Radu z Rumunska. Striebro vybojoval David-Alexandru Botea z Rumunska a tretie miesto obsadil  Václav Finěk z Českej republiky.
V kategórii dievčat do10 rokov získala titul Majsterky EÚ Ivelina Hristova z Bulharska. Druhá sa umiestnila Zofia Lazniewska z Poľska a tretie miesto vybojovala Lin Englert z Nemecka.
V kategórii chlapcov do 12 rokov zvíťazil Aron Pasti z Maďarska, druhé miesto vybojoval Maciej Jeda z Poľska a tretie miesto obsadil Teodor-Cosmin Nedelcu z Rumunska.
Majsterkou EÚ v kategórii dievčat do 12 rokov sa stala Lucia Ševčíková zo Slovenska. Lucia tak obhájila vlaňajšie víťazstvo. Druhé miesto obsadila jej krajanka Lucia Kapičáková a bronz si odviezla Petya Karaivanova z Bulharska.
Medzi 14 ročnými chlapcami bol najlepší Bulhar Valentin Mitev. Druhé miesto obsadil český reprezentant Marek Míča a bronzovú medailu vybojoval Ondrej Vadila zo Slovenska.
V kategórii dievčat do 14 rokov zvíťazila Nikoletta Toth z Maďarska. Striebornú medailu získala Monika Marcinczyk z Poľska a bronzovú medailu si odviezla Mihaela-Ioana Trifoi z Rumunska.

Sumár medailových výsledkov slovenskej výpravy + klubová príslušnosť :

 1.miesto : WFM Lucia Ševčíková /MKŠS ŠK Kysucké Nové Mesto/
 2.miesto : WCM Lucia Kapičáková /FTC Fiľakovo/
 3.miesto : Timea Haásová /ŠK Rajec/, Lukáš Strapec /ŠK Junior Banská Bystrica/
a Ondrej Vadila /Slovan Bratislava/

Rumunská výprava detí bola najúspešnejšia so ziskom 2 zlatých, 1 striebornej a 2 bronzových medailí. Slovensko získalo 1 zlatú, 1 striebornú a 3 bronzové medaile.

V kategórii chlapcov do 8 rokov reprezentoval Slovensko aj Ondrej Ševčík /klubová príslušnosť MKŠS ŠK Kysucké Nové Mesto/. Umiestnil sa na 12 mieste so ziskom 3,5 boda. Pred turnajom bol nasadený  podľa  FIDE Ratingu ako 4. hráč, avšak predchádzajúce dlhodobejšie zdravotné problémy a niekedy aj menej športového šťastia v turnaji mu znemožnilo získať vytúženú medailu.

Mgr. Ľubomír Ševčík


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka