Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Spolu ideme ďalejVytlačiť
 

Hug Day.jpgProjekt “Spolu ideme ďalej” vznikol na zasadnutí mládežníckeho parlamentu ako iniciatíva mladých ľudí, ktorí chceli vytvárať aktivity pre deti a mládež v našom meste. Počas Európskeho týždňa mládeže sme spolu s kolegami zo SYTEV-u vyrazili do ulíc a v Krásne nad Kysucou a v Kysuckom Novom Meste sme informovali verejnosť o možnostiach, ktoré im Európska únia ponúka. Množstvo mladých ľudí nemalo vedomosť o programoch ako Erasmus+ a Discover EU. Tieto programy sme im predstavili a taktiež sme im poskytli informácie o aktuálnych projektoch, na ktoré sme vysielali mladých ľudí. Takúto kampaň sme zorganizovali aj na Strednej priemyselnej škole informačných technológii v Kysukom Novom Meste, kde sme mládeži formou workshopov predstavili európske možnosti. Podobne ako v uliciach, ani študenti strednej školy nemali informácie o vyššie spomenutých projektoch. Boli sme veľmi radi, koľko študentov prejavilo záujem o operačný program Erasmus+ a Európsky zbor solidarity. Na strednej škole prebehlo 5 workshopov a na základe pozitívnej spätnej väzby plánujeme ďalšiu spoluprácu s touto školou. Počas Európskeho týždňa mládeže sme pokračovali aktivitami aj v YC Mládežníckej klubovni. Spolu s mládežou sme pozerali film Eurotrip, na ktorý sa prišlo pozrieť viacero mladých ľudí. V piatok sme pokračovali v uvoľnenej atmosfére a večer sme strávili s hrami o Európskej únii. Následne 9. 5. Na Deň Európy sme v Kysuckom Novom Meste mali na námestí informačný stánok a spolu s mládežou sme oslávili tento deň tak, že sme informovali občanov o európskych možnostiach a taktiež sme ľudí motivovali, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu. Týmito aktivitami sme chceli informovať verejnosť, ale hlavne deti a mládež o možnostiach na bezplatné cestovanie po Európe, neformálne vzdelávanie či možnosti stážovať, pracovať alebo sa venovať dobrovoľníctvu v zahraničí. Týmito aktivitami budujeme silnú a súdržnú komunitu mladých ľudí, ktorí chcú svojou aktivitou meniť mesto k lepšiemu. Koniec mája sme zakončili pohybom. Počas svetového dňa tanca sa stretlo viacero mladých ľudí v YC Mládežníckej klubovni a na tanečnej podložke sa mládež vybláznila tancom. Takéto tematické večery si mládež veľmi užíva a samy si začali navrhovať podobné aktivity a tak upevňovať kolektív mladých ľudí. Na svetový deň výletov sme mali naplánovanú opekačku v prírode. Kvôli zlému počasiu sme zmenili plány a spolu s deťmi a mládežou sme strávili deň v telocvični, kde sme spolu s členmi KMMP hrali futbal. Aj takýmito aktivitami prispievame k tomu, aby mládež viac športovala, zaujímala sa o zdravý životný štýl a trávili čas spolu so svojimi rovesníkmi. 
Na Deň Zeme sme sa spolu s členmi KMMP a dobrovoľníkmi zapojili do celomestského upratovania nášho mesta. Spolu sme vyzbierali množstvo odpadu okolo brehu rieky Kysuca, prostredie čističky a garáži. Do organizovania tejto aktivity sa zapojili členovia KMMP a množstvo dobrovoľníkov, ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijeme. Dňa 26. 6. sme sa zapojili do celoslovenskej akcie s názvom Hug Day, teda Deň objatí. Spolu s dobrovoľníkmi sme sa stretli v YC Mládežníckej klubovni, kde sme si vytvorili tabuľky a vyrazili sme do ulíc, kde sme “ponúkli” objatie každému, kto oň stál. Takýmto jednoduchým spôsobom sme vyčarili úsmev na tvárach okoloidúcich po celom meste a zastavili sme sa aj na Mestskom úrade. Do akcie sa zapojilo viac ako 10 dobrovoľníkov, ktorí sa aktívne zapájajú do aktivít KMMP. 
Od 24. Do 28. augusta sa uskutočnil prvý ročník kultúrno-športového festivalu Živé miesta, na ktorom spolupracovali mládežnícki poslanci spolu s poslancom mestského zastupiteľstva Matejom Fabšíkom, základnými školami a športovými oddielmi v našom meste. Počas doobedia sa uskutočnili finálové zápasy základných škôl vo florbale na umelo vybudovanom ihrisku. Poobede bolo toto športovisko prístupné verejnosti a boli sme prekvapení, koľko deti a mladých športovali na námestí. Tento festival sme zakončili kultúrou, vystúpila živá kapela, stand-up komička Simona a večer bol zakončení premietaním dokumentárneho filmu Lada svetom. Tento festival sa uskutočnil aj na základe prieskumu o potrebách detí a mládeže v projekte “Povedz nám to”. Na základe tohto prieskumu sme chceli deťom a mládeži poskytnúť priestor na športovanie ale aj prispieť ku kultúrnemu vyžitiu v našom meste, ktoré nie je podľa nás dostatočné. Na svetový deň hlavolamov sme sa stretli v YC Mládežníckej klubovni a spolu so zúčastnenými sme si potrápili mozgové závity s logickými hrami, ale aj s drevenými skladačkami. Na deň hamakov sme sa vydali do prírody a spolu s mládežou sme relaxovali na čerstvom vzduchu. Poslanci KMMP navrhli na zasadnutí, že Deň mládeže by sme mohli osláviť športom. Viac ako 10 mladých ľudí sa stretlo na umelom ihrisku, kde si spolu zahrali futbal, bedminton a frisbee. Takýmito aktivitami chceme dávať priestor mladým na bezpečné trávenie voľného času či už u nás v klubovni, alebo aj na športoviskách, kde spolu s nimi nesúťažne športujeme. Ako jedna z mála organizácii či inštitúcii na Slovensku sme sa zapojili do projektu Brain & Breakfast a pohostili sme našich hostí malým občerstvením a strávili sme inšpiratívne ráno na tému Hodnotový leadership. Všetci zúčastnení boli spokojní a aj takto sme mohli zvýšiť povedomie o dobrovoľníctve a aj to, ako nájsť zmysel v pomáhaní druhým. V nedeľu 25. augusta sme usporiadali ďalší ročník Dňa bublín. Počas dňa sme spestrili deťom a mládeži tento deň a spolu s nimi sme zabublinovali naše mesto. Deti a mládež si mohli nechať pomaľovať tvár, vychutnať si rôzne minisúťaže v ktorých mohli vyhrať malé odmeny, taktiež boli pripravení dobrovoľníci, ktorí vytvárali megabubliny. 

Bc. Matúš Maljar, Sytev - Administratívny pracovník

hodina_detom.pngkooperativa.jpgnadacia_pre_deti_slovenska.png


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka