Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Štyri roky spolupráce so školami v Českej republikeVytlačiť
 

Žijeme na Trojmedzí.jpgSlovo SPOLUPRÁCA nájdeme v Slovníku slovenského jazyka definované ako „spoločná účasť pri nejakej činnosti, práca dvoch alebo viacerých osôb.“ Na našej škole sa počas školského roka stretávame s týmto slovom čoraz častejšie. Veríme totiž, že spolupráce škôl sú budúcnosťou školstva a najmä sú veľkým prínosom pre všetkých zúčastnených. Naša spolupráca so školami v Jablunkove nesie názov Žijeme na Trojmedzí. Niektoré osvedčené aktivity, obľúbené medzi žiakmi i učiteľmi, sa stali súčasťou už niekoľkoročnej slovensko -poľsko-českej spolupráce.
Patria tu naprkreatívne dielne, ktoré každý rok organizuje iná škola a žiaci tak majú možnosť vyskúšať si rôzne techniky ručných prác ako napr. historické drotárstvo či rezbárstvo, ale aj vycestovať za zážitkom do inej školy. Ďalej to je jesenný výstup na slovensko-poľsko-české pohraničie, na Trojmedzie, podľa ktorého je samotný projekt nazvaný. Tu, prevažne ôsmaci, okrem spoznávania krajiny trénujú aj techniku prvej pomoci a súťažia ostošesť. Téma holokaustu je v učebných osnovách najstarších žiakov a vyučujúce dejepisu z troch škôl každoročne spoločne zorganizujú exkurziu do Osvienčimu. Žiaci si tak rozšíria všeobecný prehľad a budujú kritické myslenie. A svoje jazyky si brúsia pri spoločnom Európskom dni jazykov. Zoznámia sa s jazykmi svojich susedov, ale uvedomia si aj význam angličtiny a spoznajú iné európske jazyky. Let´s Make Friends je súťaž družstiev v anglickom jazyku. Tento rok sme sa jej zúčastnili po tretíkrát. A veľmi úspešne. Mladšie družstvo zvíťazilo a tí starší skončili bronzoví. Netreba tiež zabudnúť na nezabudnuteľnú noc strávenú v škole, Noc s Andresenom, kedy dochádza k spoločným rozprávkovým zážitkom menších žiakov. Niekedy žiaci len objavujú, inokedy sa prezentujú a častokrát aj súťažia, čo sa im mimochodom darí veľmi dobre. Naposledy uspeli v jazykovej súťaži z angličtiny a získali 1. a 3. miesto. S tradičným predvianočným vinšom z oblasti Kysúc sa speváci a hudobníci z nášho detského folklórneho súboru Nábrežníčka každoročne želajú krásne adventné obdobie obyvateľom družobného mestečka v Českej republike, Jablunkova. Na tamojšom Mariánskom námestí pravidelne otvárajú Vianočné trhy a rozsvecujú Vianočný stromček. Nábrežníček má veľmi dobré meno u našich susedov, aj preto ho zaradili medzi širokú škálu účinkujúcich na miestnom pódiu.
Každoročne sa stretávajú na vyhodnotení spoločných aktivít a príprave ďalších zaujímavých podujatí aj učitelia spriatelených škôl. Kolegovia zo zahraničia nikdy nešetria slovami chvály nad počiatočným nápadom spred štyroch rokov, posunutím kvality vzdelávania v našich školách a prínosu našich učiteľov ale i žiakov do tohto projektu. Pani riaditeľka Lenka Šamanová vyjadrila na poslednom stretnutí v decembri 2018 túžbu pripojenia sa ZŠ Písek k tejto spolupráci a oznámila aj záujem školy v poľskom meste Gogolin o nadviazanie partnerstva s už osvedčeným tímom, teda aj so ZŠ Nábrežná z KNM. Pán „místostarosta“ Jablunkova Ľ. Čmiel, na tomto stretnutí prisľúbil pomoc aj v nasledujúcich ročníkoch projektu, zaviazal sa, že „rozhýbe“ vedenie nášho mesta k väčšej iniciatíve a podpore partnerstva. A aká je budúcnosť tejto spolupráce? O tú sa nemusíme báť. Prinesie množstvo nápadov, chuti a kreativity všetkých ľudí, ktorým nesmierne záleží na deťoch, vzdelávacích programoch, smerovaní svojich škôl a zachovávaní dlhoročných tradícii, histórie, telovýchovných a kultúrnych činorodostí. Takto si tu my Žijeme na Trojmedzí a je nám veľmi preveľmi dobre a chutí nám to.

Igor Drexler


 
 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka